Klimatikus viszonyok
Kékestető és a hegyvidékek levegője sokkal tisztább, mint az alföldön és a városokban. Na de ezzel semmi újat nem mondtam.
Alacsony a páranyomás, viszont magas a nedvességtartalom. A légnyomás 10 %-al alacsonyabb, mint az alföldön. Továbbá nagyon jó hír, hogy ezen a magasságon már a poratka nem él meg, mert Kékestető levegője teljesen por és pollenszegény. Nem véletlen, hogy a Mátrai Gyógyintézetben asztmás embereket is kezelnek. Nekem pollenallergiám van, de a sok tüsszögés és orrfolyás egyáltalán nem volt nálam gyakori, amíg a Kékesen voltam, sőt, szinte majdhogynem meg is szűntek ezek az allergiás reakciók.
Kékestetőt minden évszakban érdemes meglátogatni, hiszen mindig gyönyörű, a klíma ingadozása kicsi és kiegyenlített, minden időszakban kellemes.
Nyáron általában 26 C° fölé nem emelkedik a hőmérséklet, aki teheti, látogasson fel Kékesre nyáron hűsölni. 2012-ben, amikor ezek az óriási kánikulák voltak, egy hétvégére felmentünk, és nagyon érezhető volt a különbség. Éjszaka rendesen fáztam ott odakint!
Télen bármíly hihetetlen, -15C° alá általában nem süllyed a hőmérséklet. A napsugárzás eloszlása rendkívül kedvező, ilyenkor a napsütéses órák száma kétszerese a budapestinek.
A jovonk.info oldalon érdekes információkra bukkantam.
A téli időszakban gyakran előfordul, hogy a derültebb időszakokban az erős kisugárzás miatt a talaj erősen lehűl. A magasban azonban gyakran érkezik melegebb levegő, ami a Kárpátok és Alpok védő vonulatai miatt a felszín közelében nem tud érvényesülni. Így a normálistól eltérő légrétegzettség alakul ki. Lent van hideg, és felfelé haladva melegszik a hőmérséklet. Ezt nevezi a meteorológia inverziónak. Ez az időjárás gyakran jár együtt köddel, és szmoggal. A magasabb légrétegekben, ahol ez az inverzió megszűnik, ott a ködfelhők feloszlanak, és szép napos időjárás jön létre.
A betegségek sem fertőznek meg olyan eséllyel, mint egy városban, és felhőtlen időben a sok napsütés mellett egy jó adagnyi D-vitamint is kap a szervezetünk, ami télen különösen jól jön, mert a napot abban az időszakban aligha látni. Tehát télen is irány a Kékes!
A képet az időképen találtam.