A Kékesi Szanatórium
Egy kis információ a szanatórium történetéről.
A Mátrai Gyógyintézet Kékesi egysége az ország első klimatikus gyógyszállója, melyet Csonka László építtetett 1932-ben. Ez a gyógyszálló sok TBC kórban és más egyéb légzőszervi megbetegedésben szenvedőnek nyújtott segítséget, mindemellett több szív- és érrendszeri betegséggel bajlódó embernek hozott gyógyulási lehetőséget. A gyógyulás folyamatát jelentősen meggyorsítja a friss, tiszta Kékesi levegő.
Továbbá Csonka László építtette meg a Mátrai Gyógyintézet mátraházai egységét, amit akkoriban Mátrai Magyar (Királyi) Gyógyintézetnek hívtak. Munkásságához írható még a Mátraházáról Kékestetőre felvezető 5 km-es út. A 2. világháború sajnos érintette az intézetet is, a háború ideje alatt egy évig német hadikórházként üzemelt. A berendezések megsemmisülése és a háború pusztítása után Csonka László minden erejét és energiáját a szanatórium felújítására, újjáélesztésére fordította, ami sikerült is neki. Később, 1949-ben államosították a gyógyintézetet, majd az Egészségügyi Minisztérium tulajdonába került, és 270 ággyal működött tovább. 1980-ban Mátrai Állami Gyógyintézet néven üzemelt, végül 2005 decemberében megkapta mai nevét: Mátrai Gyógyintézet.
Régi képek a gyógyintézetről (forrás: www.egykor.hu)
Valahányszor, mikor ott voltunk, többször bementünk az intézménybe és mindig sok kedves emberrel találkoztunk. Nagymamámnak volt ott pár ápoló ismerőse, és gyakran beszélgetett velük. Általában ilyenkor az volt a program, hogy amíg mamám beszélt az ápolókkal, mi tovább mentünk, egészen a társalgóig. Ott be volt kapcsolva a tévé, legtöbbször focimeccs ment benne, így a férfi családtagjaim elég hamar helyet foglaltak a meccset bámulva. Mi (még akkori gyerekek) addig a felnőtt női rokonainkkal vettünk valamit a társalgóban lévő kis büféből. Emlékszem, mindig késő délután, már sötétben a nagy sétánkból jövet néztünk be a szanatóriumba, már jó volt egy kicsit megpihenni, mielőtt a kis faházba értünk. A velem egy idős rokonommal majd megsültünk a vastag kabátjainkban, alig vártuk, hogy végre „hazaérjünk” a faházba.
Régen...
... és napjainkban.
A gyógyintézet mostanság
Különösen tetszett már kiskoromban is a szanatóriumhoz tartozó, köríves étterem. Mikor elindultunk a nagy séta utunkra, mindig figyeltem, hogy az emberek ott bent esznek, mert egészen jól be lehetett látni. Jó pár évvel később, azaz 2006-ban, amikor hosszas kihagyás után ellátogattunk a Kékesre, ahogy leszálltunk a buszról, ez volt szinte az első emlékképem, ami bevillant.
A gyógyintézethez tartozó étterem
A szobor
Igen érdekes emlék még számomra a szanatórium előtt lévő női szobor, aki egy mandolint tart a kezében. Fogalmam sincs, miért, de valamiért nagyon haragudtam rá kiskoromban, valamiért nem tetszett, mai napig nem tudom az okát. Az idős, beteg férfiaknak viszont szerintem nagyon tetszhet a látványa.
Társalgó a régi kis tévével
A szanatórium azonban nem csak beteg embereknek ad szállást, hanem azoknak is, akik csak friss levegőre és a város zajaitól távol kikapcsolódásra vágynak.
A Mátrai Gyógyintézet Klímaterápiás Hotel mindössze 250 méterre van a sípályáktól, így télen is tökéletes pihenőhely a síelőknek. A gyógyturizmust igénybe vevők számára az új klímaterápiás hotelépületben 2 ágyas, részben pótágyazható fürdőszobás (zuhanyzós), nemdohányzó, televízióval, hűtőszekrénnyel és szobaszéffel felszerelt szobák és apartmanok, a "B" épületszárnyban 2 ágyas, részben pótágyazható fürdőszobás (zuhanyzós), nemdohányzó, televízióval, hűtőszekrénnyel felszerelt erkélyes szobák és egy 5 személyes két hálószobás apartman áll rendelkezésre.
Árak 2020-ban
A reggeli minden szállóvendég számára kötelező: 900 Ft / fő / nap
Ebéd menü: 600 Ft / fő / alkalom
Vacsora menü: 1.500 Ft / fő / alkalom
Fizetési lehetőségek:
SZÉP-kártyát elfogadunk! (K&H Bank; MKB Bank; OTP Bank)
Szállás áraink tartalmazzák a 18 %-os általános forgalmi adót (ÁFA).
Szállás áraink nem tartalmazzák az idegenforgalmi adót (IFA), melynek mértéke 440 Ft / fő / éj. Ez a helyszínen, készpénzben fizetendő.
Térítés ellenében igénybe vehető szolgáltatások, és azok bruttó árai:
*Tartalmazza: szauna, infraszauna, élményzuhany, pezsgőfürdő és edzőterem használatát szállóvendégek részére.
A hotelről az információkat a www.sielok.hu weboldalról szereztem.
A szanatórium büféje