A Vass kilátó
A legelső kilátó a Kékesen, amiről napjainkban nem sokan tudnak, hogy valaha is létezett, így erről nem sok információt tudok megosztani.
Nevét az akkori népjóléti miniszterről, Vass Józsefről kapta. Ez a kilátó fából készült, 20 méter magas volt, 1888-ban építtette a Mátrai Egylet, 1926-ban egy menedékkunyhót is építettek hozzá. Sajnos azonban a második világháború ideje alatt le kellett bontani, mert veszélyessé vált az évek során.
(A képet a www.vk-gyongyos.bibl.hu oldalon találtam.)
Hegycsúcs Hotel
A Mátrai kalauz 1960-as évek kiadásában szóvá tette, hogy Magyarország legmagasabb pontján sajnálatos módon nincsen kilátó. Ennek köszönhetően a Távközlési Kutató Intézet 8 emeletes épülete kilátóként is funkcionált, de ehhez persze engedélyt kellett kérni. A kőből épült létesítményben kb 80 lépcsőn kellett felmenni a gyönyörű táj magaslati megtekintéséhez. Ezt a kilátót 1958-ban építették, ma már a Hegycsúcs Hotel nevet viseli.
A Hegycsúcs szálló a tv-torony kilátójából
A mai TV-torony kilátó
A Hegycsúcs kilátó később elavulttá vált, ezért építették meg 1981-ben közvetlen mellette a tv-torony kilátót. Összesen 180 méter magas, a 45. méterén van a kilátó része, így csak eddig a magasságig lehet felmenni, viszont ebből a magasságból is leírhatatlanul szép táj tárul elénk.
Alatta található a Kör presszó, ami 42 méter magasan helyezkedik el. Ott akár kávézgatva, akár üdítőzve, több órát üldögélve lehet gyönyörködni a kilátásban. Különösen napjainkban, ugyanis 2012-ben lett felújítva a kilátó és a presszó is. Igazán szép, tiszta időben akár a Tátra haloványabb vonulatait is meg lehet tekinteni.
Akiknek tériszonyuk van, azoknak nem igazán ajánlatos felmenni a presszóba, mert néhol az egész fal csak üvegből van, és a lábunknál is le lehet látni. Viszont azt gondolom, mindenképpen érdemes kipróbálni, mert eszméletlenül szép és kihagyhatatlan a látvány! Én magam is tériszonyos vagyok, és hát mit ne mondjak, először nem volt valami jó élmény, azt éreztem, menten lezuhanok. Később viszont már nagyon tetszett!
A torony alsó 80 métere vasbetonból készült, a felette lévő ugyancsak 80 méter viszont már acélszerkezetű, mindezek felett a maradék 20 méter üvegszövettel merevített műanyag henger. A wikipédián olvastam, hogy az építéshez 1300 köbméter vasbetont és félezer tonna acélszerkezetet használtak fel! Nem kis meló lehetett azért ezt a tornyot felépíteni.
A torony legtetején lévő, tengerszint felett 1200 méteres magasságig felkúszó, piros és fehér színűre festett antennatornyot a Postaber, a Heves megyei Állami Építőipari Vállalat és a Közgép szakemberei építették az Uvaterv szolgálati találmánya alapján.
Mindezek mellett a toronyban helyezkednek el a raktárak, többféle mérőhelyiségek, laboratóriumok és természetesen az adótermek is.
Nyitvatartás télen és nyáron változó.
Nyáron:
Hétköznap: 9:00-17:00
Hétvégén: 9:00-18:00
Télen:
Hétköznap: 9:00-16:00
Hétvégén: 9:00-16:00
Belépődíjak felnőtteknek 700.- Ft, gyerekeknek 500.- Ft.
Egy kép a régi és az új kilátóról a 80-as évekből.
Kilátás annó. Ekkor még nem volt annyi fa, és a Kékesi Vendégház sem létezett. Ma már nem lehet ilyen jól belátni ezt a teret a fenyőktől.
Pár 2012-es kép a tv-toronyból:
A tv-torony árnyéka
A Kékesi Meteorológiai állomás a tv-toronyból
További képek: